Czy boisz się, że Twoja łazienka ma wady, które mogą powodować poważne i kosztowne uszkodzenia? Tutaj dowiesz się, jak unikać najczęstszych pułapek.
Nieprzyjemne zapachy, dziwne plamy na podłodze lub popękana płytka mogą wskazywać, że coś nie jest dobre dla łazienki. Za chwilę dowiesz się jednak jak się wystrzegać takich błędów.
Jeśli czujesz nieprzyjemny zapach w łazience, czy jest to powód do podejrzeń?
– Spróbuj dowiedzieć się, czy zapach pochodzi z odpływu, czy z innego miejsca. Zapach ścieków w łazience jest często spowodowany złym drenażem. Jednak jeśli umyłeś umywalkę, toaletę, i wyczyściłeś odpływ, a nadal brzydko pachnie… to prawdopodobnie masz wilgoć, która spowodowała pleśń w łazience.
Skąd wiesz, że to pleśń?
– Część płyty gipsowo-kartonowej lub płyty wiórowej, tak duża, jak pięciozłotówka, może śmierdzieć naprawdę źle, jeśli była wilgotna przez długi czas.
Na co zwrócić uwagę, jeśli boisz się wycieków?
– Dobra wentylacja w łazience jest warunkiem wstępnym, aby nie doszło do zawilgocenia. Utrzymuj odpływ w czystości, zmniejszaj obciążenie membrany w podłodze. Poszukaj także pękniętych płytek i fug. Pęknięcie w płytce, cienkiej jak pasmo włosów, może wskazywać, na pękniętą membranę. Wskazówką jest również, aby spojrzeć na pokoje, które znajdują się obok łazienki. Spęczniałe panele? Wilgotne plamy na tapecie? A może podłoga na zewnątrz łazienki jest odbarwiona? Wtedy prawdopodobnie masz wyciek. Najważniejsze jest to, że przełącznik uziemienia działa. Jeśli nastąpi awaria prądu i wody, może to zagrażać życiu.
Jakie błędy występują najczęściej w łazienkach?
– Fakt, że podłoga nie spada prawidłowo na odpływ, jest czymś, co pojawia się dość często. W tym wypadku woda stale leży na podłodze i może powodować wilgoć, ponieważ nie spływa do odpływu. Zdarza się również, że sam odpływ jest nieprawidłowo zamontowany, ponieważ trudno jest uzyskać szczelne przejście między odpływem a membraną pod podłogą. Właśnie to przejście między odpływem a membraną jest piętą achillesową łazienki, jeśli chodzi o uszkodzenia spowodowane wilgocią.
Porady, które mogą ci się przydać.
— Jeśli budujesz nowy dom — wzmocnij podłogę i ściany, aby łazienka i membrana mogły wytrzymać instalację ścian prysznicowych i wibracji z wanny z hydromasażem lub pralki. Używaj wyłącznie sprawdzonych produktów z certyfikatami i upewnij się, że zatrudniasz specjalistów, którzy poprawnie zainstalują wszystkie potrzebne sprzęty w łazience.
5 typowych wad łazienkowych — i jak ich uniknąć
1. Niepoprawnie zamontowany odpływ. Jeśli odpływ w podłodze jest zamontowany na jeden lub więcej sposobów, trudno jest uzyskać ścisłe przejście między odpływem a membraną. Jeśli to nie jest szczelne, może dojść do zawilgocenia.
Rozwiązanie: Oczywiście zależy to od tego, co jest nie tak, ale jeśli łazienka jest nowo wybudowana lub odnowiona, należy skontaktować się z wykonawcą, który wykonał pracę. Uwzględnij także neutralnego rzeczoznawcę / eksperta, który może ocenić, czy istnieje ryzyko szkód.
2. Niewłaściwy spad na podłodze. Cała podłoga powinna pochylać się w kierunku odpływu. Niezastosowanie się do tego może spowodować zapory wodne podłogi, powodując powstawanie wilgoci w łazience.
Rozwiązanie: Nie można tego później naprawić, dlatego należy uważać, aby podłoga prawidłowo opadała podczas montażu membrany i płytek. Pod prysznicem i pod wanną kropla powinna wynosić 7-20 mm/m w kierunku odpływu. W pozostałej części łazienki spadek powinien wynosić 5-10 mm/m w kierunku odpływu.
3. Niewłaściwa rura układana przez podłogę. W łazience lub kabinie prysznicowej nie należy przepuszczać żadnych innych rur przez podłogę niż rury do toalety, przepływu i odpływu.
Rozwiązanie: Jeśli w podłodze jest więcej rur, niż jest to dozwolone, nie można tego naprawić z perspektywy czasu. Skorzystaj z usług uprawnionego hydraulika, który planuje układanie podłogi zanim rozpocznie remont łazienki.
4. Dokręcone elementy mocujące w ścianach, które są nieprawidłowo zainstalowane. Jeśli zamontujesz baterię i ścianki prysznicowe nieprawidłowo, na przykład bezpośrednio w płycie gipsowo-kartonowej bez wzmocnień, woda może dostać się do wspornika śrubowego, co może później prowadzić do powstania pleśni.
Rozwiązanie: Upewnij się, że za płytą gipsową znajduje się laminat lub sklejka. Jeśli śruba nie jest dobrze przymocowana, a tylko się obraca, to oznacza, że nie ma za nią drewnianego ogrodzenia.
5. Brakuje membrany za wiszącą na ścianie toaletą. Jeśli masz toaletę ze wbudowaną spłuczką, za nią powinna znajdować się membrana i wskaźnik wycieku na spłuczce.
Rozwiązanie: Trudno to później naprawić, instalacje te wymagają planowania. Wymagane jest, aby woda wyciekająca z wiszącej na ścianie toalety nie powodowała uszkodzeń w łazience.
Najnowsze komentarze