Jajka, produkty, które zalecano ograniczyć. Uważano, że posiadają wysoką zawartość cholesterolu. Jedno ugotowane na miękko jajko to prawie 100 kcal. Kurze jaja są źródłem witamin B, A, E oraz K. Dodatkowo są źródłem składników mineralnych. To doskonałe źródło żelaza oraz cynku. Jedno duże jako to blisko 200 mg cholesterolu. Jajka są źródłem związków aktywnych biologicznie. Pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Dodatkowo są źródłem karotenoidów, luteiny, które są silnymi antyoksydantami. Tłuszcz, który jest obecny w jajkach dostarcza kwasów omega 3 oraz omega 6. Najpopularniejszym sposobem przygotowania jajek jest ugotowanie. Możemy je gotować na miękko, na twardo lub w koszulce. Inny sposób obróbki to smażenie. Popularna jajecznica lub omlet. Możemy również przygotować jajka faszerowane. Z jajek warto przygotować pastę jajeczną z dodatkiem szczypiorku lub natki pietruszki. Jedno średnie jajko dostarcza blisko 10 g białka. Jak się okazuje dzięki lecytynie, wykazują działanie przeciwmiażdżycowe. Jajka odgrywają dużą rolę w naszej codziennej diecie. To świetny składnik sałatki lub propozycja na obiad w postaci jajek sadzonych.

Jakie jajka wybierać?

Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór jajek od kur hodowanych. Kury, które chodzą po podwórku, są karmione ziarnem. Jajka wiejskie to najzdrowszy możliwy wybór. W sklepach mamy do wyboru aż cztery rodzaje. Cyfra 0 oznacza produkcję ekologiczną. Cyfra 1 oznacza chów na wolnym wybiegu. Natomiast cyfra 2 oznacza chów stołkowy, a 3 chów klatkowy. Najlepiej wybierać jajka z numerkami od 0 do 1. Jajka kurze są bogate w tłuszcze, cukry, witaminy A i B. Uważa się, że jedno jajko kurze dziennie, obniża ryzyko chorób krążenia. Najzdrowsze są jajka wiejskie. Wszelkie jajka kurze z supermarketu z białymi skorupkami i bladymi żółtkami mają zdecydowanie mniej wartości odżywczych.

Kilka słów więcej na temat jajek

Każde jajko przed obróbką termiczną należy smażyć wrzątkiem.

Trzymane w oryginalnym opakowaniu powinny być zawsze przed konsumpcją poddawane cieplnej obróbce – bądź poprzez gotowanie lub smażenie, bądź parzenie wrzątkiem. Jajka kurze możemy podawać na różne sposoby. Jajko na miękko powinniśmy gotować do 5 minut. Jajko na twardo gotujemy do 10 minut. Tak naprawdę z jajek możemy przygotować wiele potraw, w tym sałatki, pasty. Jajka to składnik ciast, ciasteczek, czy mięs. Na rynku są dostępne jajka kurze, gęsie, kacze, indycze, przepiórcze oraz strusie. Przy kupnie należy zwrócić uwagę na klasę jajka, informacją na temat kodu państwa, systemu chowu. Oznaczenie zakładu składa się z kodu firmy, zakresu działalności zakładu, powiatu, województwa. Jajka możemy kupić zarówno w dużych supermarketach, małych sklepach, w warzywniaku czy sklepie ekologicznym. Za 10 sztuk jajek kurzych średnich zapłacimy od 10 do 15 zł. Opakowanie jaj kurzych możemy także zamówić przez internet. Zawsze należy sprawdzać oznaczenia na opakowaniu. Jeśli mamy tylko taką możliwość, najlepiej jest zakupić jajka bezpośrednio od rolnika ze wsi.